Bulunduğunuz yer ile
         olmak istediğiniz yer arasında köprü


Koçluk ve Danışmanlık Programlarımız

Erteleme Alışkanlığının Giderilmesi


Yaptığınız seçimler yaşamın yapı taşlarıdır.

Bugün yaptığınız veya yapmadığınız herşey yarınınızı yaratır.

Bazen hepimiz elimizdeki işi erteleriz. Fakat bazılarımız gerçek erteyeyicilerdir. Sürekli olarak zor işlerden kaçınırlar, oyalanmak için neden ararlar ve neden bulmakta zorlanmazlar. Erteleme, büyük ölçüde duyguları düzenlemekte ve duygusal geleceğinizi tahmin etmekte yaşadığınız güçlükten kaynaklanır. Örneğin bugün öğleden sonra spor salonuna gitmeye veya diyete başlamaya niyetiniz vardır. Fakat bazı nedenlerle yarın spor yapmak veya diyete başlamak için kendinizi daha iyi hissedeceğinizi düşünürsünüz. Yarın olunca, bir sonraki gün daha uygun görünür. Oysa yarın veya bir sonraki gün daha farklı hissetmemiz için gerçek bir neden yoktur.

Erteleme alışkanlığı işinizi, ilişkilerinizi, arkadaşlıklarınızı tehlikeye sokabilir. İyi haber; erteleyici doğulmaz, olunur. Erteleme alışkanlığı da diğer alışkanlıklar gibi değiştirilebilir. Duygusal zeka becerilerinin geliştirilmesi, karar verme becerisinin geliştirilmesi, NLP ve hipnoz teknikleri ile erteleme alışkanlığı üretken alışkanlıklara dönüştürülebilir.

Araştırmalar gösteriyor ki ertelediğiniz bir işe başladığınızda işi algılama biçiminiz değişir, bunun ötesinde işi yapmaktan hoşlanmaya başlarsınız. İşe başlayınca kendinizi algılama biçiminiz de değişir. Kendinizi daha iyi hissedersiniz ve motivasyonunuz artar.

Yapmak istediğiniz bir işi ertelediğinizde anlık rahatlamanın yanısıra birçok olumsuz duygu yaşarsınız. Anlık rahatlamanın çekiciliğine kapılmayıp, işi tamamladığınızda yaşayacağınız uzun dönemli rahatlamaya odaklanmak bu alışkanlığın giderilmesinde faydalı bir yaklaşımdır.

Bu alışkanlıktan kurtulabilmek için öncelikle kendinize karşı dürüst olmalısınız. Erteleme alışkanlığı olanlar erteleme aktivitelerine haklı nedenler bulmakta ustalaşmıştır. Erteleme bir zaman yönetimi problemi değil, çoğunlukla bir duygu yönetimi problemdir.

Alfa Net Erteleme Alışkanlığının Giderilmesi Programı aşağıdaki yolu izleyerek sizi amacınıza ulaştırır, erteleme alışkanlığının yarattığı stress ve suçluluk duygusundan kurtarır, özgürleştirir;

  • Gerçekte bir erteleme alışkanlığınızın bulunup bulunmadığı değerlendirilir.

  • Erteleme nedeninizin neyi nasıl yapacağınızı bilmemekten kaynaklanıp kaynaklanmadığı ortaya çıkarılır. Karar verme ve öncelik belirleme stratejiniz değerlendirilir.

  • Özellikle ertelediğiniz işler ve gerekçeleriniz incelenir. Gerekçelerin duygusal kökleri, düşünme stilleriniz, düşüncelerinizdeki rasyonelleştirme stratejiniz saptanır.

  • Bir işi yapmak ya da yapmamak konusunda bilinçli seçimler yapma beceriniz geliştirilir.

  • İstenen yeni zihinsel programlar oluşturulur.

Siz bir erteleyici değilsiniz fakat çevrenizde bulunan bir erteleyici yaşamınızı güçleştiriyor ise bu kişiye doğru yaklaşım konusunda da Alfa Net’ten yardım alabilirsiniz.

Misyonumuz yaşamı kolaylaştırmak, güzelleştirmek.

Ana Sayfa

Bookmark and Share

0(312) 219 44 01

0(530) 925 10 45

info@alfa-net.net

Mustafa Kemal Mah. 2142.Sk. No:8/7
Eskişehir Yolu - Söğütözü / Ankara