Bulunduğunuz yer ile
         olmak istediğiniz yer arasında köprü


Koçluk ve Danışmanlık Programlarımız

Stres Yönetimi


Tehdit, saldırı veya tehlike olarak algıladığımız durumlara karşı “kaç veya savaş” tepkisi veririz. Bilincimizle tehdit olarak kabul edilen uyaranı yönetemediğimiz zaman, kalp atışımız hızlanır, kaslarımız kasılır, kan basıncımız artar. Belki de ortada bir tehdit yoktur. Duyuların aşırı tepkisi, zaman içinde stres toleransının düşmesiyle sonuçlanır ve stresin yıkıcı etkileri ile yüzleşiriz.

Stres yaşamın gerçeğidir. Bunu değiştiremeyiz fakat stres veren durumları çözümlemeyi ve yönetmeyi öğrenebilir, algılama ve tepki verme biçimimizi değiştirebiliriz. Alfa Net, kişisel stres profilinizi keşfetmenizi sağlar.

Kişisel stres profili dört ögeden oluşur;

  • stres tolerans noktanız
  • yaşamınızdaki stres tetikleyiciler
  • strese sebep olan hassas noktalarınız
  • strese verdiğiniz tepkiler

Başarılı bir stres yönetimi gerçekleştirebilmek stres profilinizin anlaşılmasına bağlıdır. Stres yönetimi derin nefes almak, yoga yapmak veya elinizde stres topu sıkmak değil, stres yaratan durumu çözümlemek ve yönetebilmek için gereken bilgi ve becerileri edinmektir.

İş yaşamı herkes için az veya çok bir stres faktörü iken özellikle yöneticiler ve girişimciler için temel bir stres faktörüdür. Kontrol dışı makro ekonomik gelişmeler, dünyada değişen dengeler, yönetilmeye çalışılan çok yönlü ve değişken riskler, rekabet koşulları, aşırı iş yükü, işin denetlenmesi, personelin yönetimi, yasal sorumluluklar, müşteri ilişkileri gibi içinde yoğun stres kaynakları barındıran faktörlerle başa çıkmak için yalnızca stres yönetimi yöntemleri yeterli değildir. Bu durumda, iş yaşamınızdaki stres faktörleri analizi ve stres yönetimi becerilerinin geliştirilmesi uzman bir yönetici girişimci koçu ile sağlıklı ve kalıcı olarak elde edilebilir.

Alfa Net Stres Yönetimi Koçluk Programı gereksinim duyduğunuz stres yönetimi becerilerine sahip olmanıza bilinç düzeyinde ve bilinçaltı yaklaşımlar ve yöntemlerin desteğiyle yardımcı olur.

Ana Sayfa

Bookmark and Share

0(312) 219 44 01

0(530) 925 10 45

info@alfa-net.net

Mustafa Kemal Mah. 2142.Sk. No:8/7
Eskişehir Yolu - Söğütözü / Ankara